Skip to content

Jak zostać perfekcyjną panią domu i czerpać z tego radość?

Usiądź wygodnie na kanapie i zawołaj wszystkich domowników. Jesteście w komplecie?

Mam nadzieję, że nie trwało to długo. Wasz czas jest cenny – tyle rzeczy na Was czeka! Wyjmij teraz przygotowaną listę i wspólnie wybierzcie, czym się zajmiecie. Nie wspomniałam wcześniej o żadnej liście? Zobacz, co możesz na nią wpisać!

Perfekcyjna Pani Domu ma listę

Na Twojej liście powinno być wszystko, co możecie robić wspólnie. Jazda na rowerze, granie w planszówki, oglądanie filmów lub starych zdjęć w albumach. A może planowanie najbliższego wyjazdu? Jesteście rodziną i macie swoje rytuały, skorzystajcie z nich lub zacznijcie nad nimi pracować.


Domowe rytuały są dobre! Zobacz, co w nich drzemie.


Pierwszą listę w Twojej rodzinie przygotuj sama. Kolejne twórzcie na zmianę – niech każdy domownik ma swój dyżur. Ewentualnie pustą kartkę z długopisem zawieście na lodówce/przy drzwiach wejściowych – wpisujcie przez cały tydzień swoje propozycje na wspólne spędzenie czasu.

perfekcyjna pani domu

To bardzo Was zbliży. Wyczuli na potrzeby innych i na wyłapywanie z otoczenia ciekawych okazji. Każde z Was obraca się w innym towarzystwie i ma dostęp do innych rozrywek. Zwracacie uwagę na zupełnie różne wydarzenia, prawda? Coś, obok czego przeszłabyś obojętnie, może być dla kogoś z Twojej rodziny frajdą. Dla Ciebie też! Otwarcie się na nowe doświadczenia, nawet te, które w pierwszej chwili wydają Ci się niepoważne, będzie ubogacające. Mecze siatkówki wcale nie są złe i emocje z trybun udzielą się również Tobie. A wycieczka do muzeum w towarzystwie pasjonata, który Wam opowie ciekawe historie, wcale nie będzie nudna. Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie skarby i jakie pasje drzemią w osobach, które są obok.

Dzięki takiej liście Twoje dzieci i mąż pokażą Ci odrobinę swojego świata i swoich pragnień, a Ty pokażesz im swoje inspiracje i poszerzysz horyzonty.

Perfekcyjny Dom

Jest coś bardzo ciepłego w stereotypie kobiety-strażniczki domowego ogniska. Pisałam już kiedyś o swoich marzeniach i jednym z nich jest stworzenie takiego ciepłego domu.

Perfekcyjny dom nie jest posprzątany na błysk. Nie jest tak sterylny, że strach się w nim poruszać, by czegoś nie strącić, nie rozlać i nie przesunąć. Perfekcyjny dom to taki, do którego chce się wracać. Panuje w nim śmiech, radość i akceptacja. Jest przestrzeń na zrozumienie złych humorów i niezdarność przy sięganiu po słoik z najwyżej półki. To miejsce, w którym każdy szanuje drugą osobę, jej zainteresowania i różne dziwaczne nawyki. I daje się tym zarazić!

perfekcyjna pani domu

Ja zaraziłam swojego męża jazdą konną. I uwielbiam słuchać historycznych ciekawostek, które opowiada moja siostra, choć z historią mi nigdy nie było po drodze!

Zaraź kogoś swoją pasją i sama daj się zarazić!

Czasem jednak sprzątanie domu jest konieczne. Bez niego po kilku tygodniach byłoby Wam się trudno poruszać. Co wtedy?

Wtedy, usiądź wygodnie na kanapie i zawołaj wszystkich domowników. A potem…

Wspólne sprzątanie też może być frajdą!

zdjęcia @Alena Ozerova

 • Iwona Siekierska

  Uwielbiam listy, uwielbiam planowanie.W naszym domu obowiązuje domowy regulamin – każdy ma swoje obowiązki w określone dni. Co prawda i tak większość rzeczy robię ja, ale mam przynajmniej satysfakcję, że chociaż w części zadom odpowiedzialne są moje chłopaki 🙂 Na tablicy koło biurka zawsze wypisuję rzeczy do zrobienia w danym tygodniu. A potem wymazuję to, co zrobiliśmy. Czasami oczywiście niektóre sprawy przesuwamy na następny tydzień. W końcu nikt nie jest idealny! A dla mnie – najważniejszy jest spokój. Nie zdążę? Trudno! Świat się z tego powodu nie zawali!
  Robię także listę fajnych rzeczy, które możemy robić w czasie wolnym. Wspólne ćwiczenia, tango, planszówki, gry na PS4, W11 (tak, tak, oglądam ten serial przy ćwiczeniach), spacer z psem itp 🙂 Dzięki temu, w zależności od czasu i ochoty wybieramy sobie codziennie coś fajnego.

 • Perfekcyjny dom musi mieć swoje małe niedoskonałości 😉

 • Planowanie i tworzenie list to mój konik. Nie tylko jeżeli chodzi o obowiązki, ale przede wszystkim listy ciekawych miejsc, co warto zrobić w wakacje. Chce czerpać z życia to co najlepsze, a takie listy przypominają o tym w zabieganej codzienności. 🙂

 • Cudowne! Olga, uwielbiam Cię czytać <3 Skusił mnie początkowo tytuł, bo mam na bakier z porządkami, szczególnie teraz przed świętami, przeprowadzką i całym ogólnym zamieszaniem dookoła. Ale zupełnie nie spodziewałam się tego, co zastanę we wpisie. Pięknie, ciepło i tak… delikatnie, jakby muśnięcie, które budzi w człowieku spokój. Zaraz wołam K. i będziemy robić swoją listę! Na pewno przyda nam się na najbliższy czas, a kto wie, czy robienie list nie stanie się naszą przedświąteczną, adwentową tradycją 🙂

  • Ja też spodziewałam się czegoś innego i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona 🙂

 • Chciałabym kiedyś mieć własny dom, aby wdrożyć taki system 🙂 Bo akurat taki PERFEKCJONIZM podoba mi się bardzo!

  • Paula! Wszystko przed Tobą :). Na pewno będziesz kiedyś taka perfekcyjna :). Wiem, że umiesz!

 • Olga, bardzo ciekawy wpis 🙂 Szczególnie zgadzam się z tym fragmentem: „Otwarcie się na nowe doświadczenia, nawet te, które w pierwszej chwili wydają Ci się niepoważne, będzie ubogacające.” 😉

 • Bardzo fajny pomysł, ciekawe ile z nas wprowadzi go w życie w czasie świąt i po nich? 🙂

 • A już myślałam, że to będzie poradnik Bree Van DeKamp 🙂 Jazda konna?! Ja właśnie chciałabym zacząć!! Koniecznie napisz posta na ten temat!